Úvod       Anatomie       Zajímavosti       Suchozemské želvy       Vodní želvy       Galerie / seznam želv       Literatura a odkazy       Rady       Foto & Video       O tvůrci

Novinky (staršího data)

4., 5. a 6. června 1999 -- Jednak se mi poštěstilo stát se strýcem, jednak mě málem odrovnala výstava (není se čím chlubit, cestou tam jsem v Hradci Králové skoro usnul a vzpamatovalo mě až ťuknutí kolem o obrubník). Takže jsem přijel a dal se dohromady pořádně až v neděli.
(Jen tak na okraj, minulá schůzka KCHŽ na konci května byla asi nejméně formální poslední dobou, spousta lidí si tam tentokrát docela popovídala a atmosféra byla vůbec velmi příjemně uvolněná.)
Výstava měla kolosální úspěch, navštívilo ji kolem 1.000 lidí, osvěta se plus mínus zdařila, kolektiv byl také poměrně utužen :o). Ukázalo se také, jak je země malá, a že každý zná každého... Cestu si udělali i milí a významní hosté.
Trochu se na nás zpupně vytahovali z Inspekce MŽP, ale byli to ťunťové, např. si ani nebyli schopni vzít čtečku mikročipů, takže otravovali vzduch tvrzeními např. že "Julie určitě není čipovaná" (vrchnost si došlápla na poddané, to je jako "mlč chlape, zabil jsi ho a teď jen zapíráš" - výraz jednoho z kolegů "vemena" patřil k zaznamenáníhodným). Foteček mám spoustu, jen to nějak potřebuji utřídit ... Malý vzorek: Kachugy, úžasná Sacalia bealei...

. . .

březen až červenec -- Jsem bohužel zahlcen prací a vším možným :-( (a věnuji se alespoň Klubu, přípravě výstavy, Zpravodaje, a jsem celkem aktivní v želví konferenci)..
... nové příspěvky nejsou, ačkoli se poznamenání hodné věci dějí. Plánovaná přestavba webíku se pořád odkládá a posunuje (resp. pro formu na tom pracuji, ale veeelmi pomalu)... Např. překlad článečku o evoluci pořád vázne už jen na drobnostech... Nemůžu zjistit výrazy jako "žahavci", "nahosemenné rostliny", "sudokopytníci" a tak :( -- pokud jste někdo ochoten pomoci, budu velmi vděčen.

. . .

1. března 1999 -- Sepsal jsem něco jako želví životopis, u příležitosti jmenování od TortoiseAid International coby poradce pro Evropu.

. . .

4. února 1999 -- Mám hotových zase pár fotografií, bohužel se mi tentokrát ne vše 100% povedlo, přeci jen to zimní osvětlení :-( ... Takže -- portrétní snímek spícího Patrika, minisérie s potvorou, resp. další snímek, kterak se nenápadně dostala do předsíně a udělala během pár vteřin svůj pořádek v botách... Dva snímky o půvabu zimního nízkého kosoměrného osvitu... A jeste dvě fotečky ze ZOO. (Kliknutí odkazuje na větší)

A ještě vyhovím přání žabofilů, hlavně Katky (první foto v želví hale), a umístím sem pár snímků našich kvakounů Dougha, Kaina a Ábela... (Kliknutí odkazuje na větší)

. . .

prosinec 1998 -- Celý měsíc jsem zápolil s velmi vážným onemocněním Kryšpína. Takhle hrozně vypadal ... ztratil skoro 1/5 hmotnosti ... pohled na karanténu ... To na fotce není mrtvá želva, ačkoli tak hrozně vypadá... Vyléčil se úspěšně :-) (Kliknutí odkazuje na větší)

. . .

21. prosince 1998 -- Povídání o vitamínech a stavebných látkách, překlad do angličtiny nemám, jako obvykle, ještě dodělaný. Nestíhám a nechci pustit do světa nějakou hrůzu....

. . .

1. prosince 1998 -- Abych se jen a pouze znovu a znovu nevymlouval na nedostatek času: Zde je nová stránka, věnovaná evoluci. Překlad do angličtiny bych měl doladit již brzy (snad letos...). Ještě nemám zcela 100% dodělánu delší stať o vitamínech, výživě a stopových prvcích... snad brzy.

. . .

20. října 1998 -- Abych sem přidal alespoň něco, tak tady je taková fotografická směska: Julie žere cuketu, ale také časopis (je to všežravec); ta samá želva venku, půjčený samec Karel v akci (už jsem ho vrátil) resp. na dalším snímku (všechny nohy v pohybu), ještě zpět ke stavbě akvárka pro želvy nádherné (Kliknutí odkazuje na větší)

. . .

15. října 1998 -- Jupí!!! Funguje mi nová doména, www.zelvy.cz, stejně jako www.zelva.cz.... A Klubu funguje www.kchz.cz...

. . .

25. září 1998 -- Konala se jednak schůzka Klubu chovatelů želv, jednak v tentýž den, na témž místě (v Pražské ZOO) se konalo slavnostní otevření nového pavilónu obřích želv. Program byl tudíž notně redukován... Nemohl jsem u toho chybět a neudělat pár snímečků (želvy a já, Kateřina, různí členové KCHŽ): (Kliknutí odkazuje na větší)

. . .

23. srpna 1998 -- Stránky přizpůsobeny nové úpravě bez frames (fůůůůj), s omezením tabulek (néééé). Rychlost a přehlednost se notně zvýšila.

. . .

21. srpna 1998 -- Dostal jsem pitevní zprávu Adélky. Smrt utopením, ve střevech a játrech nalezeny Citrobacteria freundii a Aeromonas hydrophila, nijak vážné až symbiotické, nicméně léčím aplikací Betadine do vody, ředění asi 1:100 (7.5% roztok). Po diskusi nad pitevní zprávou s Dr. Vopršálkem nevylučuji ani epileptický záchvat nebo srdeční selhání a následné utopení (růžová tekutina v plicích, žádný plicní edém).

. . .

18. srpna 1998 -- Dnes byly tyto stránky ohodnoceny jako odkaz dne na službě KUDYKAM na Pinknetu. Hodnocení 6/6 obsah, 2/6 provedení. Trochu mne předběhli, právě dělám na nové grafické úpravě.

. . .

10. srpna 1998 -- Adélka, moje oblíbená želva, se dnes utopila. Zasekla se v domečku a nedokázala se vynořit na vzduch. Našel jsem ji příliš pozdě. Je mi z toho hrozně.

. . .

2. srpna 1998 -- Vrátil jsem se z krásné výpravy na ČM vrchovinu. Tento kraj znám velice dobře (strávil jsem tam čistého času tak 2 roky) a mám ho moc rád.
Má švagrová Barbora objevila v monografii o Santinim, že ze tří jeho nejslavnějších děl (jedno na Zelené hoře u Žďáru n/S je chráněno UNESCem) je jeden chrám v sympatické vesničce Obyčtov stavěn na půdorysu a ve tvaru želvy. Coby jedinečný happening slavila výprava totální úspěch.
Dojeli jsme na Zelenou horu, kde nám výborná průvodkyně mezi řečí básnila o Obyčtovské želvě. Hm, dobrý příslib. Pár kilometrů jízdy a nad vesničkou před námi se vynořila móóóóc pěkná silueta, hádejte čeho. Kostel byl zavřený.... hospoda otevřená. Inu, to bývá dobrý zdroj informací. Vrchní uvnitř byl nakažen želví nemocí, což bylo tak zjevné, že jsem ho ze soucitu neinzultoval. Tedy stinná stránka věci, občerstvení je při případné návštěvě nutno hledat jinde.
Usoudili jsme, že budova nejbližší kostelu by mohla být fara. Vyšlo to. Vzbudili jsme tamní hospodyni, která si užívala nedělního odpočinku. Nicméně velice ochotně nás vpustila do kostela. Zevnitř byl tvar želvy dokonce mnohem přesvědčivější, než na leteckých snímcích z monografie, které uvádím na stránce zajímavostí o želvách. Uvnitř to bylo opravdu velice pěkné, v nožičkách jednotlivé kaple s oltáři až na levou zadní, kterou vedlo schodiště na ochoz.
Paní nám popisovala stavbu s erudicí, ze které byl k želvám cítit respekt. Měl jsem na sobě tričko s terekou, takže ze mě vytáhla, co jsem zač :-) Také říkala, že před cca 150 lety byly zbourány přední nožičky, což se želvě nelíbilo a začala praskat klenba. Nožičky byly někdy po válce znovu postaveny a želva se od té doby cítí mnohem spokojeněji.

. . .

22. července 1998 -- Seznam druhů a poddruhů želv byl předělán na aktuální stav!

. . .

17. června 1998 -- mám vajíčka v inkubátoru -- snášely Boban (1) a Jindřich (4) -- bohužel většinu do vody, kde byla až na dvě rozbita. (Super jména pro samičky, co?) (update připsaný později: Nebyla oplozena... snad jindy)

. . .

Hned dvakrát jsem v dubnu a květnu navštívil ZOO Plzeň. Hrozně se mi tam líbí oddělení plazů, kromě perfektních želv jsou tam k vidění například komodští draci. Fotografie představují Geoemyda spengleri (to je ale kukuč!), želva černavá -- Geoclemmys hamiltoni, páření mých oblíbených hajzleček, pardon, terek afrických a ne zcela stoprocentně povedené foto jihoamerické tereky Podocnemis unifilis. (Kliknutí odkazuje na větší)

. . .

Na velikonoce 1998 jsme byli v ZOO Artis v Amsterdamu. Mám pochopitelně nějaké fotografie na nalákání: Páření v podání krabičných želv, pohled na želvu uhlířku z očí do očí. Můžu sem dát další na přání. (Kliknutí odkazuje na větší)

. . .

Přeložil jsem príma bajku.

. . .

Vytvořil jsem listserver týkající se želv v českém jazyce. Přidal jsem něco málo o Klubu chovatelů želv.

. . .

Byli jsme v ZOO v Budapešti, odkud jsou zde prezentované fotografie: Já a želvy ostruhaté, želvy ostruhaté - detail, želva bahenní, halda žlutohnědých. (Kliknutí odkazuje na větší).

. . .

Pořídil jsem pět nových želv, z toho tři tereky africké (Pelomedusa subrufa). Neumějí plavat, tak roztomile ťapou po dně - mají maličké nohy a velkou hlavu. Žrádlo polykají vcelku, takže se jim musí dávat takové kusy, aby se neudávily. Pojmenovali jsme je: Lojza (sameček), Adéla a Amálka (samičky, tedy asi). Další želva je kajmanka dravá (Chelydra serpentina), pojmenovaná Kryšpín. A poslední je maličké mládě kajmanky supí (Macroclemmys temmincki), jménem Leon.

. . .

U příležitosti Světového herpetologického kongresu 1. - 10. 8. 1997 se konala v prostorách Stanice přírodovědců v Praze v Drtinově ulici výstava obojživelníků a plazů. Byly tam i - no ano, želvy. Paní Velenská prezentovala novorozeně želvy čtyřprsté, nějaká ta kajmanka dravá, Pyxidea mouhoti, jinak všechno (údajně zcela úmyslně kvůli kongresu) evropské druhy želv. Pěkné a vkusné.

. . .

-- Jelikož to bylo už dost nepřehledné a dlouho se načítalo, rozdělil jsem tento "deníček" nadvakrát -- novější část je přístupná ZDE (www.zelvy.cz/novinky.html)