Úvod       Anatomie       Zajímavosti       Suchozemské želvy       Galerie / seznam želv       Literatura a odkazy       Novinky       Rady       Foto & Video       O tvůrci

Vodní želvy

U nás (a zřejmě na celém světě) nejčastěji chovaná je želva nádherná. Její vitalita závisí na správných životních podmínkách a stravě, dospělá je velmi odolná a ve vhodném bazénu může, stejně jako semiakvatická želva bahenní, přezimovat i v našich podmínkách venku.

dravec ve vodě
Na obrázku jedna z nejagresivnějších želv vůbec, kajmanka dravá, mládě.

Mořské želvy

Mořské želvy jsou silně ohroženy vyhynutím. Zajímavý článek jsem četl v National Geographics 1994/Feb. článek o velikosti cca jedné pětiny čísla pojednává o boji želv a jejich fanoušků za přežití. Jsou tam moc pěkné fotografie, fakta a zajímavosti.

Popisuje se v něm, jak různé organizace skupují pláže po celém světě, oplocují je a nechávají želvy klást vajíčka - a želvy si lebedí, protože jsou zvyklé vracet se na totéž místo celý život.

Diskutabilní želví farmy jsou zmíněny také - želvy se odchovají, něco málo je vypuštěno do moře a zbytek jde na stoly. Někdo tvrdí, že se tím omezuje lov v přírodě (protože je poptávka nasycována), jiný ovšem právem oponuje, že se zhýralcům umožňuje beztrestně požírat ohrožené druhy a podporují se tím v jejich choutkách.

Osobně se mi zalíbil vynález, který povinně musí mít (zatím) rybáři z USA: Turtle excluder device (Želví odlučovač) umožní želvě uniknout ze sítě na ryby - dosud bylo totiž utonutí v rybářské síti nejčastější příčinou úhynu. Našel jsem záběry z videokamery, jak tenhle vynález funguje, na adrese TURTLE TRAXU, http://www.turtles.org/glossary.htm#teds, v tamním slovníčku želvích pojmů.

Jinak, pokud vím, v USA vstoupil letos 1. května v platnost zákon zakazující USA nakupovat krevety od států, kde není povinné mít zmíněný TED.


Údaje o vodních želvách na tomto webu:
Chelydra serpentina
Chrysemys picta
Emys orbicularis
Macroclemys temmincki
Pelomedusa subrufa
Trachemys scripta elegans